MyFitness

Ikviens zina, cik svarīgi ir ikdienu saplānot tā, lai līdzsvarotu darbu, fiziskas aktivitātes, laiku veselīgām maltītēm un atpūtai. Tomēr ikviens ir arī pieredzējis brīžus, kad ir šķietami neiespējami šo līdzsvaru noturēt. Kā noskaidrojās seminārā “Dari, cik vari”, mēģinājumi izmainīt visu uzreiz bieži vien ved pie neveiksmes. Tādēļ labāk ir veidot mazus ieradumus, kas padara ikdienu veselīgāku  – par to tika runāts seminārā.

Semināru vadīja Klinta Stasjule, bloga foodprep.lv autore, sertificēta un praktizējoša medmāsa ar maģistra grādu uzturzinātnē, bet ar vērtīgiem pieredzes stāstiem un padomiem dalījās Kārlis Matisāns, sertificēts MyFitness privātais treneris ar vairāk kā 7 gadu pieredzi, un Alise Krūmiņa, sertificēta MyFitness privātā trenere, kura pievērš lielu uzmanību uzturam.

Cilvēka profesija un darba specifika veido dienas ritumu

Seminārs tika uzsākts ar atziņu, ka profesija ir būtiska cilvēka identitātes sastāvdaļa un tā lielā mērā veido dzīves ritmu, taču mēdz sagādāt arī izaicinājumus uztura ziņā. Kādam tas var būt neregulārs darba laiks, kādam nepieciešamība bieži mainīt atrašanās vietu, kādam strādāšana naktīs. Protams, to visu papildina nogurums un nevēlēšanās gatavot, kas noved pie neregulārām maltītēm un impulsīvām izvēlēm.

Tomēr, kā pierādījās semināra gaitā, lai arī cik dinamiska būtu ikdiena, uzturu ir iespējams pielāgot. Svarīgākais ir atcerēties, ka uzturam ir jānodrošina Tavam organismam viss nepieciešamais, atbilstoši dzīvesveidam. Ja Tev ir aktīvs dzīvesveids, jāieplāno vairāk un sātīgāku maltīšu, ja Tev ir sēdošs darbs, tad maltītēm attiecīgi jābūt vieglākām. Taču brīžos, kad šķiet, ka laika nav nekam, vismaz padzeries ūdeni. Kad esi izsalcis, ķermenis atrodas briesmu stāvoklī un arī uztvere nav adekvāta. Pašsajūtu darba dienas laikā nevajadzētu atstāt novārtā, galu galā, izsalcis, nepaēdis un noguris nespēsi koncentrēties un pieļausi kļūdas.

Vai drīkst ēst naktī?

Starp citu, miegam ir liela saikne ar uzturu. To ir īpaši svarīgi atcerēties tiem, kuri strādā naktīs. Pastāv mīts, ka nav labi ēst naktīs. Taču, kā atzīst uztura speciālisti, ja ēdiens, ko tu ēd naktī, ir veselīgs un sabalansēts, tad to drīkst darīt, galu galā, Tev kaut kur ir jāiegūst enerģija darbam. Taču, atnākot no naktsmaiņas, treneri iesaka vispirms izgulēties, pēc tam var domāt par sportošanu un ēšanu. Bet tiem, kam rīt paredzēta saspringta darba diena, vislabāk doties gulēt laicīgi. Lai miegs būtu kvalitatīvs un Tu aizmigtu ātrāk, vēlams izvairīties no vēlām maltītēm.

Mēģini izplānot dienu

Dinamiskā ikdienā var sanākt piemirst par maltītēm, tādēļ ir svarīgi uz kādu mirkli būt mierā, nebūt stresā, lai saprastu, vai šobrīd ir izsalkums. Regulāri ignorējot izsalkumu, kādā brīdī rodas ēstgriba, kā rezultātā seko noraušanās, pārēšanās, pašpārmetumi un veidojas neveselīgas attiecības ar ēdienu. Lai no tā izvairītos, pirmais, ko var darīt, ir mēģināt paredzēt, kāda būs Tava darba diena, kuros brīžos būs kāds brīdis papusdienot un kāds ēdiens būs pieejams. Attiecīgi plāno maltītes un paņem līdzi uzkodas.

Vakariņas ir nākamās dienas pusdienas

Ir pieejami dažādi trauki, kastītes, burciņas un aukstuma elementi, kas atvieglo ēdiena uzglabāšanu. Ja šķiet, ka no rīta nav laika gatavot līdzņemamās pusdienas vai vakarā ir nogurums, tad to var atrisināt, pagatavojot vairāk ēdiena vakariņās, ko attiecīgi nākamajā dienā paņemt līdzi pusdienās. Vienmēr var paņemt līdzi arī kaut ko no tā, kas jau ir ledusskapī, katrā gadījumā, tas būs labāk nekā uzkodu automātā iegādāts šokolādes batoniņš.

Veselīgas robežas, kurās Tu palutini sevi

Runājot par ēdienreižu plānošanu, būtiski ir to darīt reālistiski un nebalstīt savas pusdienu kastītes tikai uz salātiem, tāpat arī paņemt līdzi uz darbu pietiekamu daudzumu ēdiena. Kādu dienu ēst gribēsies biežāk, kādu mazāk, tādēļ parūpējies par savu darba vidi un turi darbavietā rezerves uzkodas, piemēram, granolu, musli, aplejamās putras, brokastu pārslas, konservus, riekstus, augļus un proteīna batoniņus. Lielisks veids, kā ikdienā lietot augļus un ogas, ir gatavot dažāds smūtijus, ko var papildināt ar olbaltumvielu pulveri un dažādu pienu.

Semināra noslēgumā tika runāts arī par psiholoģiskajiem aspektiem, kas saistās ar ēdienu. Visbiežāk ir problēmas ar spēju sevi disciplinēt. To var risināt, veidojot dialogu ar sevi un uzstādot sev veselīgas robežas, atļaujot laiku pa laikam izlaist treniņu vai apēst kādu gardumu, nepārmetot sev to un neizjaucot veselīgā dzīvesveida rutīnu. Ēdiens ir viens no veidiem, kā gūstam baudu, un tas sev nebūtu jāaizliedz. Svarīgi ir domāt ilgtermiņā un izvērtēt, kā šī brīža izvēles ietekmēs pašsajūtu.

Kā iesaka semināra lektori, visefektīvāk un saudzīgāk ir sākt ar vienkāršām izmaiņām, lai atrastu savu ritmu. Sāc ar mazām izmaiņām ikdienā, pārbaudot un meklējot to, kas der tev. Lai izdodas!

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?