MyFitness

Ambīcijas un ticība saviem spēkiem igaunim Pirminam Tammem (30) ir ļāvuši pārspēt pašam sevi. Mēs nerunājam par parastu igauņu sportistu, bet gan dzelzs vīru, kurš vienā gabalā var nopeldēt 3,8 km, nobraukt ar velosipēdu 180 km un pēc tā visa vēl noskriet 42,2 km garu maratonu.

Mīlestība pret sportu Pirminam bijusi jau kopš mazotnes. Bērnu, jauniešu un junioru vecuma grupā ar triatlonu viņš nodarbojās Igaunijas izlases līmenī. Eiropas čempionātā junioriem viņš ieguva 15. vietu, bet Igaunijas čempions bijis veselas 7 reizes. Pirmins ar sportu aktīvi nodarbojās līdz ģimnāzijas pabeigšanai.

Man nebija tādu spēju, kas ļautu iegūt medaļas olimpiskajās spēlēs, bet ar mazākiem panākumiem nevēlējos samierināties. Domāju, ka labāk šausmīgas beigas nekā bezgalīgas šausmas – par savu kā sportista karjeru izlēmu tā.

2016. gada rudenī Pirminam radās doma, ka pirms 30. dzimšanas dienas varētu tomēr veikt pilna garuma triatlonu. “Pirms neesi pārvarējis “Ironman” sacensības, par triatlonistu sevi nevari dēvēt“, joko vīrs, kura doma nu jau veiksmīgi materializējusies divkārt. Ja esi reiz uzsācis, atpakaļceļa vairs nav.

Nekas netiek upurēts

Sagatavošanās posms “Ironman” sacensībām, maigi izsakoties, ir neprātīgs. Atkarībā no sacensību perioda treniņu slodze nedēļā svārstās no 8-20 stundām. Vasarīgā atvaļinājuma nedēļā Pirmins treniņos pavada 12-14 stundas, “Ironman” sagatavošanās periodā vienā nedēļas nogalē treniņiem nākas veltīt līdz pat 10 stundām. Vienkāršs matemātisks vienādojums parāda, ka sportisti, kas gatavojas “Ironman” sacensībām, sevi nežēlo un turklāt ir arī ļoti ekstrēmi.

Pirmins treniņus veic vienatnē, jo līdzīga līmeņa treniņu partnera vienkārši nav. “Ir, protams, tādi ar kuriem varētu trenēties kopā, tomēr vairākumam sacīkšu sportistiem ir sava noteikta treniņu rutīna un grafiks, tādēļ treniņu laiki nesakrīt.” Tā kā triatlonā jāsacenšas trīs disciplīnās, treniņi sportistam par prieku ir daudzveidīgi. “Visvienmuļākais ir peldēšanas treniņš baseinā vienā stilā 1-1,5 stundas no vietas. No trīs disciplīnām skriešana man prasa vislielāko piepūli, tomēr tad vismaz mainās apkārtne,” stāsta Pirmins, kura trumpja disciplīnas ir peldēšana un riteņbraukšana.

Lai gan sacensības un gatavošanās tām paņem vērtīgo laiku uz ģimenes, draugu un darba rēķina, Pirmins sev atlaides nedod un svarīgos notikumus tomēr neizlaiž. “Viss ir svarīgs – vai tā būtu drauga dzimšanas diena vai kāzas. Es ierodos,” Pirmins paliek nelokāms. Tomēr viņš atzīst, ka klasiskā gadījumā sportisti tomēr treniņus izvirza priekšplānā, jo pretējā gadījumā cieš rezultāti, lai gan sporta amatieriem tas būtu piedodams.

Ar gribasspēku šķērsot finiša līniju

Ikviens sportists, kas savā disciplīnā ir nopietni vērā ņemams, pirms sacensībām izjūt nervu spriedzi, gluži tāpat kā aktieris pirms kāpšanas uz skatuves. Izņēmums nav arī Pirmins, kurš nervu spriedzi pirms starta šāviena raksturo kā klusumu pirms vētras. Tas izzūd mirklī, kad starta līnijai pārkāpts.

Ceļš līdz kļūšanai par dzelzs vīru nesaistās vienīgi ar treniņiem uz celiņa, velosipēda vai peldbaseinā. Tas ir saistīts ar garīgo un fizisko spēju robežu paplašināšanu un to pārvarēšanu. Ikviens to spēj, ja kaut nedaudz vēlas.

Pirms sacīkstēm omu palīdz uzturēt ģimene un draugi, kas jūt līdzi viņa aktivitātēm un uz tālākām vietām labprāt dodas arī līdzi. “Tā ir brīnišķīga sajūta, tā dod spēku, zinot, ka kāds no savējiem ir līdzjutēju rindās,” stāsta Pirmins. Bet ar to jābūt arī piesardzīgam, jo “Ironman” sacensībās ir ļoti konkrēti un stingri noteikumi, kas jāievēro. Piemēram, sacensību laikā nedrīkst izmantot palīdzību no malas – nedz maiņas punktos, nedz arī trasē. “Pat ūdeni no citām personām nedrīkst pieņemt, un atkritumu novietošanai ir paredzētas speciālas vietas. Ignorējot noteikumus, var saņemt sodu, bet atkārtota noteikumu neievērošana var draudēt ar diskvalifikāciju,” skaidro Pirmins.

Lai sagatavotos triatlonam, ir veikti pamatīgi priekšdarbi, tomēr ilgstošas piepūles rezultātā (Pirmins pilna garuma triatlonu veic nedaudz mazāk kā 9 stundās) no bezspēka neviens nav pasargāts. “Pavisam vienkārši ir pārpūlēties vai atstāt pārāk daudz sevī. Svarīgi ir stabili sadalīt spēkus starp trīs disciplīnām,” stāsta Pirmins. Par pašu sarežģītāko mūsu dzelzs vīrs uzskata sacensību pēdējo posmu, kas ir skriešana. “Pēdējie 20 km pirms finiša ir vienīgi gribasspēka jautājums, jo kājas vienkārši vairs netur un muskuļu sāpes ņem virsroku,” ilustrē sportists.

Mērķi ir izvirzīti

Labas fiziskās un garīgās formas noslēpums ir gudrs treniņš, kas nekļūst pašiznīcinošs. Turklāt svarīgi ir izvirzīt sev konkrētus mērķus, no kuriem nedrīkst novirzīties. Mērķtiecīgais Pirmins skaidri zina, ko vēlas sasniegt. Viens no viņa sapņiem ir piedalīties “Ironman” sacensībās Havajā 2019. gada oktobrī. Pielaide sacensībām ir jānopelna – vasarā notiekošajās “Ironman” sacensībās sportistam jādemonstrē savas spējas. Par laimi motivācijas un ticības sev viņam netrūkst.

Papildus pilna garuma “Ironman” sacīkstēm Pirmins vēlas piedalīties arī pusgarajā distancē: viņš gribētu būt trešais vīrs Igaunijā, kurš pēdējo desmit gadu laikā ir spējis pārspēt pusgaro triatlonu mazāk nekā četrās stundās. Skan neticami, tomēr patiesībā pilnīgi iespējams, ņemot vērā, ka 2018. gada vasarā Pirmins Otepē pusgaro triatlonu paveica ar rezultātu 4.14:31, bet Keilā tikpat garu “Ironman” distanci treniņsacensībās – ar rezultātu 4.04.

Konkurence triatlonos ir kļuvusi ciešāka kā vēl nekad. Pirmins atceras laikus, kad uz sacensībām varēja doties bez īpašiem treniņiem, turklāt vēl arī uzvarēt. Šodien tā vairs nevar, jo konkurence ir ļoti sīva un nopietnu sportistu, ar kuriem cīnīties, ir daudz. “Es tikai priecājos par to, ka triatlona sports aizrauj aizvien vairāk cilvēku,” atzīmē Pirmins. Kā labu piemēru viņš min Vācijā notikušas sacensības, uz kurām biļetes tika izpārdotas 51 sekundē. Interese pret skriešanu, peldēšanu un riteņbraukšanu ir lielāka nekā pret kādu rokkoncertu.

Ikviens, kurš kaut nedaudz vēlas un piepūlas, var nodoties triatlonam. Pirmins uzskata, ka šis sporta veids galvenokārt piemērots cilvēkiem ar izteiktu gribasspēku. Pirminam, kā jau Lauvas zodiaka zīmē dzimušajam, piemīt īpašības, kas liek visu darīt ar maksimālu atdevi un tiekties būt par labāko. “Katras sacensības, visviens vai tās būtu neveiksmīgas vai veiksmīgas, motivē mani gūt arvien labākus panākumus,” viņš stāsta. Tā ir kaisle gan pret pašu sportu, gan rezultātu, kura dēļ ir jāiespringst.

 

Taisi Keiva
MOVE magazine 2019 by MyFitness

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?