MyFitness

Tāpat kā mēs savā atmiņā glabājam vasaras siltumu, arī daba veic sagatavošanās darbus ziemas mēnešiem. Saknēs, zaļumos un ogās tiek uzkrātas visas vērtīgākās barības vielas, lai pavasarī atsāktu jaunu dzīvības ciklu. No tām var pagatavot vitaminizētus labumus, ar kuriem papildināt savus virtuves skapjus, kā arī bagātināt smūtiju garšu un izrotāt ēdienus.

Mūsu meži zinošiem dabas velšu vācējiem ir ļoti dāsni. Ļaudis zina un uzturā plaši lieto brūklenes un dzērvenes, tomēr kādēļ gan nepamēģināt pīlādžus, mežrozīšu un kadiķu ogas? Arī mūsu piemājas dārzos aug tādas gardas vitamīnu bumbas kā aronijas, cidonijas un, protams, ziemas āboli, kuri pareizos apstākļos var uzglabāties vismaz līdz Ziemassvētkiem. To visu vēl papildina brīnišķīgās sēnes, kuras ziemai var pagatavot gan sālītā, gan kaltētā, gan skābētā veidā. Šeit kā nelielai iedvesmai dažas mazāk izplatītas, tomēr ļoti iedarbīgas meža veltes.

Pīlādžogas garšo labi, ja tās novāc pēc pirmajām salnām, jo tad ogās izdalās cukurs un mazinās rūgtums. Pīlādži, tāpat kā jāņogas, upenes un ērkšķogas, papildus citiem vērtīgiem savienojumiem satur daudz pektīna. Tas veicina zarnu traktā esošo noderīgo baktēriju darbību, palīdz izvadīt ēdiena pārstrādāšanas rezultātā radušās atkritumvielas un atjauno normālu mikrofloru.

Pīlādžogu tēja var palīdzēt pret aizcietējumu, ko izraisa samazināta kuņģa skābes un žults izdalīšanās. Tējas pagatavošanai uz 0,5 l ūdens nepieciešama 1 ēdamkarote ogu. Ļaujiet, lai tā uzvārās, pēc tam atdzesējiet. Dzeriet vienu nelielu tasi no rīta un vakarā pirms ēšanas, tā turpiniet 1-2 nedēļas pēc kārtas.

Ja vēlaties piešķirt nedaudz izsmalcinātāku niansi, pagatavojiet gremošanas traktu uzmundrinošu pīlādžu ievārījumu, kuram pievienots konjaks. Ievārījumam nepieciešams 1 kg pīlādžogu, 1 dl ūdens un 500 g cukura. Vāriet to zemā temperatūrā 15 minūtes un ļaujiet nedaudz atdzist. Siltam ievārījumam pievienojiet 1 dl konjaka, pēc tam iepildiet karstās sterilizētās burkās, kuras tūlīt arī aizvākojiet.

Alkšņa čiekurus mājas aptieciņā varētu uzglabāt gadījumiem, kad moka caureja vai zarnu iekaisums. Lai pagatavotu šo rūgteno tēju, nepieciešamas 1-2 ēdamkarotes kaltētu alkšņu čiekuru, kas 10-15 minūtes lēni jāvāra apmēram 1 litrā ūdens. Tēju atdzesējiet un dzeriet 1-2 tases dienā, ik pa laikam malkojot.

Nātre tautas medicīnā ir augstu novērtēts augs, ko var ievākt jebkurā laikā. Pavasarī mūsu organismus priecē jaunās nātru lapiņas un kāti, bet rudenī var ievākt sēklas un saknes. Kaltētas nātru sēklas var izmantot līdzīgi kā kaņepju sēklas – pievienojiet tās cepumiem, salātos vai musli maisījumā. Sēklas ir lielisks magnija avots un satur daudz vitamīnu un citas minerālvielas. Nātru saknes labi piemērotas tēju un uzlējumu pagatavošanai vai samaltu miltu veidā – pievienošanai dažādos mīklas izstrādājumos. Senāk, ja mati ātri sataukojās, to skalošanai izmantoja nātru uzlējumu, vai, ja piemeklēja ādas saslimšanas, no nātrēm pagatavoja kompreses.

Piemājas dārziņā nātrēm un citām nezālēm ir vērts ierīkot stūrīšus, kuros uzaugušo zāli ik pa laikam vajag nopļaut. Tā nātru, gārsu, balodeņu un citu sulīgu un barības vielām bagātu augu jaunos dzinumus varēsiet baudīt ilgāku laiku.

Sēnes rudenī esam raduši notiesāt tūlīt pēc meža apmeklējuma un, ja paliek kas pāri, tad iekonservēt sālītā vai marinētā veidā. Pārmaiņus pēc var pamēģināt tās arī ieskābēt. Šim nolūkam nepieciešams 1 kg apvārītu sēņu, apmēram 50 g rupjā sāls, saujas tiesa upeņu lapu, gabaliņš mārrutka saknes, buntīte diļļu kātu un 3-5 ķiploku daiviņas. Ieklājiet burkas dibenā upeņu lapas, pēc tam pa kārtām lieciet apvārītas sēnes, ķiploku un mārrutku šķēlītes, upeņu lapas, diļļu kātus un rupjo sāli. Uzlieciet virsū smagumu un atstājiet telpā siltā vietā ieskābt. Pēc pāris dienām pārbaudiet, vai šķidruma slānis, kas izdalās no sēnēm, ir pirksta biezumā. Ja ūdens ir par maz, pievienojiet novārītu ūdeni, kurā uz 1 l ūdens izšķīdināti 25 g sāls. Ļaujiet sēnēm apmēram nedēļu skābt, un tad arī var sākt lietot uzturā. Lai sēnes uzglabātu ilgāk, ievietojiet tās ledusskapī vai vēsā pagrabā.

 

Ketrina Karu, Pārtikas un fermentācijas tehnoloģijas attīstības centra pārtikas tehnoloģe
MOVE magazine 2019 by MyFitness

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?