MyFitness

Mūsdienu dinamiskajā dzīves ritmā, kad svarīgs ir katrs brīdis tā pilvērtīgai izmantošanai, arvien pieaug interese par dzīves kvalitātes nodrošināšanu. Ja ikdienu lielā mērā ierobežo vai ietekmē nepilnīga redze, aktuāls ir jautājums, kā to mainīt. Viens no risinājumiem ir redzes lāzerkorekcija.

Uz jautājumiem par redzes korekciju, atbild Latvijas Amerikas acu centra oftalmologs Dr. Indars Lācis, kurš ir specializējies tieši lāzerķirurģijā.

Vai atkarībā no korekcijas metodes mainās redzes kvalitāte?

Jā. Visērtākā un precīzākā būs pastāvīga redzes korekcija – lāzerkorekcija vai korekcija ar lēcu implantiem. Runājot par īslaicīgu redzes korekciju ar palīglīdzekļiem, jārēķinās, ka uzlabojumus var panākt tikai to lietošanas laikā – tiklīdz tiks izņemtas kontaktlēcas, beigusies nakts lēcu iedarbība vai noņemtas brilles, redze atgriezīsies tās dabiskajā, nekoriģētajā stāvoklī.

Kas īsti notiek lāzerkorekcijas laikā?

Ar lāzera palīdzību tiek mainīts radzenes izliekums. Pie tuvredzības uztaisām plakanāku, pie tālredzības – stāvāku. Protams, koriģējam arī astigmātismu.

Ko pacients dara pirms redzes lāzerkorekcijas procedūras?

Latvijas Amerikas acu centrā redzes korekcijas ceļš sākas ar bezmaksas vizīti pie redzes speciālista, kuras laikā tiek veikta gan standarta, gan arī padziļināta izmeklēšana, kas nepieciešama individuāla redzes korekcijas plāna sastādīšanai. Tiek veikti mērījumi, lai saprastu, kura tieši no redzes korekcijas metodēm pacientam ir visatbilstošākā.

Lāzerkorekcijas gadījumā vissvarīgākais ir radzenes biezums, radzenes topogrāfija, konkrētais mīnusu, plusu, astigmātisma vai dioptriju skaits. Pēc šiem faktoriem tiek noteikts, vai lāzerprocedūra vispār ir iespējama.

Papildu tam pacients nedrīkst būt jaunāks par 21 gadu, kā arī redzei divu gadu griezumā jābūt stabilai. Ja redze mainās pusdioptrijas, dioptrijas robežās, tad diemžēl mēs korekcijas operāciju tajā brīdī atsakām un lūdzam pagaidīt līdz redze nostabilizējas.

Pirms operācijas pacients tiek iepazīstināts ar tās norisi – kā notiks procedūra, ko pacients sajutīs tās laikā un kas jāievēro pēc tam.

Kādas ir pacienta sajūtas lāzeroperācijas laikā?

Lai arī visa informācija par redzes lāzerkorekcijas procesu ir jau iepriekš izstāstīta, ikviens pacients ir uztraucies, tāpēc ārsts arī procedūras dienā pacientam stāsta par katru soli, kuru veic, lai viņš justos ērti un droši.

Pati procedūra ir nesāpīga, jo tiek pielietota anestēzija – atsāpinoši acu pilieni. Vienīgais, ko pacients izjūt, ir viegli pieskārieni, brīžiem var just nelielu spiedienu uz acīm un to, ka nepieciešams skatīties spilgtā gaismā.

Cik ilga ir redzes lāzerkorekcijas procedūra?

Lāzerkorekcijas operācijas ilgums ir 15 līdz 20 minūtes, savukārt, paša lāzera iedarbība – vien dažas sekundes. Dažas stundas pēc procedūras veikšanas pacients var doties mājās un atgriezties ierastajā dzīves ritmā, sagaidot pakāpenisku redzes stabilizēšanos.

Vai procedūra tiek veikta abām acīm uzreiz?

Procedūru veic abām acīm uzreiz (vienu pēc otras), lai neveidotos redzes asuma atšķirība pēc operācijas. Taču var būt gadījumi, kad redzi nepieciešams koriģēt tikai vienā no acīm, tad procedūra tiek veikta attiecīgi vienā acī.

Kas notiek pēc redzes lāzeroperācijas?

Lai gan izmaiņas vēl nebūs sasniegušas savu maksimumu, jau uzreiz pēc operācijas pacients jutīs redzes uzlabojumu. Visbiežāk tieši nākošajā rītā jau būs jūtamas simtprocentīgas izmaiņas.

Taču ir arī neērtības, ar kurām pacientam būtu jārēķinās tieši pēc operācijas. Tā var būt neliela graušanas sajūta acīs, kā arī jutīgums pret gaismu. Noteikti jāievēro ārsta dotās rekomendācijas un jālieto acu pilieni. Pirmajās dienās pēc procedūras ieteicams izvairīties no intensīvas redzes slodzes. Pirmās divas nedēļas, atrododoties ārā, ieteicams nesāt saulesbrilles. Šo pēcoperācijas “komplektu” mēs saviem pacientiem nodrošināsim uzreiz pēc procedūras, lai nav lieku uztraukumu un nepieciešamības doties uz aptieku.

Jāņem vērā, ka pirmās divas nedēļas nedrīkst lietot acu kosmētiku un jāizvairās no putekļu un ūdens iekļūšanas acīs. Nekādā gadījumā nedrīkst berzēt acis.

Vai pēc procedūras var nodarboties ar sportu, slēpot utml?

Aptuveni 3 nedēļas pēc procedūras ir ieteicams izvairīties no lielas fiziskas slodzes, taču pēc šī perioda pacients drīkst nodarboties ar visiem sporta veidiem.

Kas Jums kā ārstam sniedz vislielāko gandarījumu?

Man, kā ārstam vienmēr ir interesanti vērot pacienta emocijas pēc lāzeroperācijas, un tā amplitūda ir ļoti liela. No vienkārša apjukuma līdz pat prieka asarām.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA “Latvijas Amerikas acu centrs”.

 

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?

MyFitness