MyFitness

Līdz ar jaunā gada apņemšanos dzīvot veselīgāk strauji pieaug dažādu detoksa jeb organisma attīrīšanas programmu popularitāte. Bet vai tās tiešām ir efektīvas?

Detoksa programmas sola ievērojamus rezultātus īsā laika posmā. Lielākā daļa programmu ir balstītas uz ideju, ka laiku pa laikam nepieciešams samazināt „toksiskos atkritumus”  ķermenī. Toksīnu izvadīšana no organisma dodot brīnumainus rezultātus – gan ātru svara zudumu, gan mirdzošu ādu.

Detokss var ilgt no vienas dienas līdz pat mēnesim un var izpausties kā:

  • ierobežotu pārtikas produktu, piemēram, tikai augļu un dārzeņu vai to sulu lietošana
  • atsevišķu produktu un produktu grupu, piemēram, cukura, graudaugu un piena produktu izslēgšana
  • izvairīšanās no kofeīna un alkohola
  • badošanās

Papildus šiem uztura paradumiem nereti tiek novērota citu detoksa veidu praktizēšana –  dažādu speciālu tablešu, plāksteru lietošana un mehāniska zarnu tīrīšanas veicināšana.

Kā ir patiesībā?

Pēc dietologu un uztura zinātnieku viedokļa šāda attīrīšanās nav vajadzīga, tā ir pat muļķīga. Medicīniski toksīni ir konkrētas vielas, kas organismā izraisa dzīvību apdraudošu stāvokli, bet detoksa uzturs ir mārketinga mīts. Labākajā gadījumā šāda veida programmas veicina augļu un dārzeņu lietošanu, bet kopumā tās ir lieka laika un naudas tērēšana. Tās izklausās lieliski, taču ir pārspīlētas. Lielākoties nav skaidrs, kādus toksīnus šādās programmas izvada un kādā veidā. Ķermenim ir savi mehānismi, lai attīrītos – tas nepārtraukti noārda un izdala atkritumvielas (alkohola, medikamentu, ķīmiskā piesārņojuma galaproduktus, gremošanas galaproduktus, mirušās šūnas, baktērijas).

Ķermenī ir tādi orgāni kā aknas, nieres, āda, plaušas un zarnas, kas nepārtraukti attīra ķermeni no galvas līdz kājām arī bez īpašas sulu kūres vai tablešu palīdzības. Dažas no šīm metodēm veselībai var pat kaitēt.

Kāpēc pēc detoksa programmām ir labāka pašsajūta?

Cilvēki bieži saka, ka viņi pēc detoksa programmām jūtas labāk. Taču alkohola lietošanas ierobežošana un smēķēšanas atmešana, kā arī pilnvērtīgāks miegs, uzturēšanās svaigā gaisā un fiziskās aktivitātes arī ir lietas, kas veicina labāku pašsajūtu. Tāpat arī ticis samazināts kopējais uztura apjoms pēc svētku našķošanās, samazināts augstas kaloritātes un zemas uzturvērtības produktu (cepumu, piena šokolādes, čipsu) patēriņš, biežāka dārzeņu un atbilstoša ūdens daudzuma lietošana arī liek justies labāk.

Badošanās

Strikti ierobežojot to, cik ēd, tiek ierobežota enerģijas (kaloriju) un svarīgu uzturvielu uzņemšana. Var rasties ātrs svara zudums, bet šis svara zudums ir galvenokārt panākts ūdens un ogļhidrātu uzkrājumu iztukšošanās rezultātā, nevis iegūts ar ķermeņa tauku samazināšanu. Atgriežoties pie iepriekšējiem ēšanas paradumiem, Tu visticamāk ātri atgūsi zaudēto svaru.

Ko Tu vari darīt, lai arī turpinātu gadu veselīgi?

Ir prātīgi samazināt pārspīlētu kofeīna un alkohola lietošanu, kā arī ierobežot uzņemtā pievienotā cukura un treknu ēdienu daudzumu. Ja vēlies saglabāt labu pašsajūtu un veselību ilgtermiņā, labākā pieeja ir sabalansēts uzturs ar dārzeņiem, augļiem; nedaudz pilngraudu produktiem; piena produktiem ar zemu tauku saturu; liesu gaļu, zivīm un to alternatīvām, piemēram, pākšaugiem. Dārzeņi un augļi nodrošina vitamīnus, minerālvielas, antioksidantus, bet to dažādība un regulāra lietošana ir tā, kas veicinās labāku veselību. Jāsaka gan, ka ieteicams spiest nevis sulas, bet ēst pašus augļus un dārzeņus, jo tā tiks uzņemtas vairāk šķiedrvielas. Katra produktu grupa nodrošina mums svarīgas uzturvielas. Nav vēlams izslēgt no uztura kādu konkrētu produktu grupu, ja to pārdomāti neaizstāj ar citiem produktiem.

Ja Tu vēlies zaudēt svaru, tad ievēro iepriekšminētos ieteikumus, samazini porcijas izmēru, labi izgulies un esi fiziski aktīvs katru dienu.

Ja Tev ir aizdomas par alerģiju, glutēna vai piena produktu nepanesību, tad apmeklē ārstu un uztura speciālistu, lai noteiktu precīzu diagnozi un izveidotu atbilstošu ilgtermiņa uztura plānu.

Rakstam par pamatu ņemts Lielbritānijas Dietologu asociācijas viedoklis par detoksu.

Raksts tapis speciāli priekš MyFitness sadarbībā ar Klintu no foodprep.lv. Lai uzzinātu vairāk par veselīgu uzturu un iegūtu praktiskus padomus, kā uzlabot savus ēšanas paradumus, seko instagram kontam @foodpreplv.

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?