MyFitness

Ambīcijas, spēks un drosme ir tas, kas motivēja Latvijas bobsleja pilotam Emīlam Cipulim izcīnīt šogad sudraba godalgu pasaules čempionātā bobslejā. Viens mērķis ir sasniegts, nākamais – Olimpiskās spēles 2026. gadā.

Emīla prioritāte ir ne tikai profesionālais sports, bet arī kvalitatīva un aktīva laika pavadīšana kopā ar ģimeni, tajā skaitā kopīgi apmeklēts sporta klubs.

Emīl, kā nonācāt savā profesijā?

Ilgus gadus braucu motokrosā, pēc vidusskolas devos studēt uz Liepājas Jūras akadēmiju, bet sports tomēr saistīja vairāk. Nolēmu kļūt par treneri, aizgāju no Jūras akadēmijas, iestājos Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, neilgi pēc tam nonācu arī bobslejā, kas bija sapnis jau kopš mazotnes. Tas protams nenotika tik vienkārši. Bija sevi vispirms arī jāpierāda testos, lai vispār tiktu paņemts uz pirmo bobsleja nometni.

Studiju laikā satiku arī savu sievu. Studijas uzsākām vienlaicīgi, bet viņa akadēmiju jau kādu laiku atpakaļ absolvējusi un darbojās trenera profesijā, kamēr mans studiju process, līdz ar profesionālo sportu, uz priekšu virzījās lēnāk. Joprojām plānoju akadēmiju pabeigt, tikai tas prasīs vairāk laika, jo nestudēju tīri ķeksīša pēc, vēlos iegūt zināšanas, ko pēcāk pielietot, tātad studiju

procesam tiešām veltīt pietiekamu uzmanību un neķert visu virspusēji īsajā starpsezonas posmā.

Kāda ir Tava profesionālā filozofija un kā tā Tevi virza uz mērķu sasniegšanu karjerā?

“Nepadoties pie grūtībām”. Šo teicinu sev bieži nācies teikt, ieslēgt raksturu un par spīti visam turpināt virzīties uz priekšu. Ja būtu padevies tad, kad šķita, ka vairs nav vērts turpināt, nebūtu izcīnijis sudraba medaļu Pasaules čempionātā!

Vai vari atsaukt atmiņā izaicinošāko mirkli savā karjerā?

Tas noteikti bija brīdīs aizgājušās sezonas pašā sākumā, kad man pateica, ka būšu Latvijas bobsleja izlases vadošais pilots. Sākotnēji bija grūti sadzīvot ar tik atbildīgu lomu šajā sporta veidā un tam bija nepieciešams laiks, bet laikam ejot un tad, kad sezona iesākās, apradu ar šo statusu un spēju izmantot man doto iespēju, izcīnot augstas vietas svarīgās sacensībās.

Cik viegli ir sekot līdzi jaunākajiem trendiem un tehnikām profesionālajā jomā?

Tehnikas ziņā bobslejā grūti pašam ko mainīt, par to atbild mehāniķi, treneri un federācija. Turklāt tas nav tik viegli izdarāms, jo ir tik daudz citi faktori, kas vēl var ietekmēt rezultātu. Varu atbildēt par sevi, savu tehnisko un fizisko sagatavotību. Treniņu ziņā, protams, meklēju, testēju, analizēju un arī lasu pētījumus par jaunākajiem treniņu vingrinājumiem un sasniegtajiem rezultātiem.

Kādi ir Tavi mērķi nākotnē attiecībā uz profesionālo karjeru?

Lielais mērķis noteikti ir 2026.gada Olimpiskās spēles. Šoreiz ne gluži ar domu kvalificēties, bet jau ar mērķi cīnīties par augstākiem rezultātiem.

Kā izdodas līdzsvarot savu profesionālo karjeru un ģimenes dzīvi?

Šī, iespējams, ir grūtākā lieta, ja kāds no ģimenes locekļiem sava darba vai sporta dēļ ir prom no mājām vairākus mēnešus gada griezumā. Ļoti palīdz ikvakara sarunas videozvanā un, protams, periodā, kad visa ģimene esam blakus un kopā cenšamies pavadīt laiku lietderīgi.

Kādas vērtības Tu prioritizē savā ģimenē un kā nodrošini, lai šīs vērtības pārņemtu arī bērni?

Tā ir cieņa, cieņa pret sevi, vecākiem cilvēkiem, pret darbu un saviem pienākumiem. Vēl svarīga ir atbildība par savām lietām.

Šīs lietas jāmāca jau no mazotnes caur dažādiem uzdevumiem un pašiem jārāda piemērs. Kā vēl vienu lietu varētu minēt veselīgu ieradumu radīšanu. Pašiem būt aktīviem un ar savu piemēru iemācīt to arī saviem bērniem.

Kā Tavā ģimenē rūpējaties par veselību un fizisko formu?

Pirmkārt, jāmin sabalansēts uzturs. Protams, kā visi, arī mēs šajā sakarā ik pa laikam grēkojam, bet pārsvarā cenšamies ēst mājās un paši gatavot, piedomājot pie ēdiena kvalitātes un tā, kas ir tajā ēdienā, jo tā ir mūsu pašu “degviela”. Bez kvalitatīva uztura, nebūs enerģija visam, ko paši gribam izdarīt.

Otra lieta ir svaigs gaiss. Šobrīd mums ir mazs bērns, kurš pieprasa iet laukā svaigā gaisā, bet arī pirms bērna piedzimšanas daudz laika pavadījām svaigā gaisā, sportojot vai aktīvi atpūšoties. Mūsu ģimenes dzīve nav iedomājama bez sporta un fiziskām aktivitātēm, kuras sevī iekļauj sporta zāles apmeklējumu, braukšanu ar velo, skriešanu un peldēšanu.

Līdz ar dēla piedzimšanu nācies iemācīties savu laiku plānot citādāk un spēt pielāgoties, lai abi varam atrast laiku treniņiem un līdz ar to arī paši justies labi, un tas mums, īstenībā, izdodas. Treniņus ne tikai pakārtojam bērna miega režīmam, bet arī trenējamies, kamēr mazais blakus spēlējās vai iesaistās vingrinājumu izpildē. Sanāk gan labs treniņš, gan kvalitatīvi pavadīts laiks ar smiekliem un visiem kopā.

Kādu lomu ieņem MyFitness sporta klubu apmeklējumi profesionālo mērķu un uzdevumu sasniegšanā?

Fiziskie treniņi ir neatņemama jebkura sportista sastāvdaļa, varētu pat teikt, ka tai būtu jābūt jebkura cilvēka neatņemamai ikdienas sastāvdaļai.

Starpsezonas treniņu pamatā vislielāko daļu aizņem tieši darbs svaru zālē. Šogad ir vēlme redzēt progresu visos ierastajos vingrinājumos un man ir būtiski, lai varu strādāt ar lielu svaru, to brīvi mest zemē un mazināt traumatismu, kas var rasties, liela smaguma svarus ceļot ar saplēstu, salocītu un nolietotu inventāru. Ne visas sporta zāles spējīgas nodrošināt, to, ko piedāvā MyFitness, pie tam, piedāvā visos savos klubus, man nav jābūt piesietam vienai vietai. Ja gribu pamainīt ierasto, varu aizbraukt uz citu klubu un nenogurt no ierastā. Mājās tādas kvalitātes trenažierus, svaru daudzumu un visu pārējo ir grūti nodrošināt.

Vai esat iecerējuši lielākoties darboties individuāli svaru zālē, vai apmeklēt arī grupu nodarbības?

Pamatā darbosimies individuāli, bet nav izslēgta iesaistīšanās grupu nodarbībās. Kad visu dienu esi plānojis un vadījis treniņus citiem, ir patīkami atslēgties un darboties treniņā, ko sagatavojis kāds cits un vari koncentrēties tikai uz vingrinājumu izpildi. Tā teikt atslēgties no ikdienas un domāšanas. Un tas, ka klubos pieejamas saunas ir izcili! Sauna ir lielisks veids ne tikai, lai relaksētos kādā brīvā brīdī, bet tas ir arī ļoti labs atjaunošanās līdzeklis pēc treniņiem. Šobrīd dzīvojam Rīgas dzīvoklī un tas, ka sauna pieejama tepat netālu un kad vien nepieciešams ir tiešām nenovērtējami. Tā ir lieliska MyFitness pievienotā vērtība. Netālu no mūsu mājām pieejami vismaz 4 MyFitness sporta klubi, aizvedot dēlu pie

vecvecākiem, kuri dzīvo centrā, turpat netālu arī ir vairāki un visi mazāk kā 10 minūšu gājiena attālumā viens no otra.

Ir skaidrs, ka labiem panākumiem profesionālajā sportā apakšā ir smagi treniņi un sabalansētas uzturs. Kas vēl ir tāds, bez kā profesionāls sportists nevar sasniegt augstus mērķus?

Augstus mērķus pavisam noteikti nav iespējams sasniegt bez līdzcilvēku atbalsta. Ģimene vislabāk zina, kam nākas iziet cauri sportistam, esot prom no mājām, un ne tikai. Ģimene vislabāk saprot augsto sasniegumu cenu, līdz ar to viņi arī ir vislielākais balsts pašos grūtākajos brīžos un tie, kas priecājas vispatiesāk skaistajos brīžos. Protams, katram sportistam ir svarīgs viņa raksturs, degsme, pašaizliedzība un azarts, cīnoties par augstākajiem sasniegumiem sportā.

Vēl viena ļoti svarīga lieta ir apkārtējā infrastruktūra. To izteikti izjūtam šobrīd, kad treniņu laikus savstarpēji saskaņojam, jo kādam vienmēr jāpaliek ar mazo. Ir labi, ja varam brīvi manevrēt ar atrašanās vietām un neuztraukties, vai sanāks plānotais treniņš, jo varētu nebūt pieejams plānotais inventārs.

Emīl Cipuli, lai izdodas sasniegt izvirzītos mērķus!

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?