MyFitness

Ikvienai sievietei jādomā par to, lai fiziskas aktivitātes nāktu par labu viņas veselībai, būtu daudzveidīgas uz samērīgas, bet īpaši aktuāli tas ir grūtniecības laikā.

Papildus tam,  gaidību laikā galvenais uzsvars jāliek uz drošām aktivitātēm, ko papildina veselīgs uzturs un miegs. Pirms grūtniecei uzsākt jebkādas fiziskas aktivitātes, jākonsultējas ar ārstu, jāseko līdzi ķermeņa izmaiņām grūtniecības laikā un attiecīgi jāpielāgo vingrinājumi.

Grūtniecība – laiks dažādām fiziskām aktivitātēm

Sievietes ķermenim ir nepieciešamas daudzveidīgas kustības, it īpaši grūtniecības laikā. Ikviena apzinīga aktīvā dzīvesveida piekritēja zina, cik svarīgi ir trenēt gan savu izturību, gan mobilitāti un cik svarīgi ir gan treniņam sagatavoties, iesildoties, gan pēc tam nomierināt ķermeni, izpildot stiepšanās vingrinājumus. Arī grūtniecības laikā vēlams izpildīt dažādas aktivitātes – no vieglas aerobās slodzes un pretestības treniņiem, līdz lokanību un līdzsvaru attīstošiem treniņiem. Grūtniecēm tiek rekomendēti arī iegurņa muskulatūru attīstoši vingrinājumi un citi vingrinājumi, kas palīdz sagatavoties dzemdībām. Turklāt fiziska noturība, ko veicina aktivitātes, atvieglo dzemdības. Īpaši aktuāli grūtniecēm ir koordinācijas treniņi, jo ķermenis piedzīvo dažādas izmaiņas, mainās ķermeņa proporcijas un gravitācijas centrs.

Lai gan visi minētie aktivitāšu veidi ir būtiski, to intensitāte, biežums un ilgums ir jānosaka katrai grūtniecei individuāli, konsultējoties ar ārstu un treneri, ņemot vērā fizisko sagatavotību, grūtniecības norisi un citus faktorus. Visi grūtniecei rekomendētie vingrinājumi ir jāizpilda pamazām un prātīgi, jo vispirms ir jāsaprot savas spējas un prasmes. Noteikti jāizvairās no nedrošām aktivitātēm, nevajadzētu uzsākt kādu pavisam jaunu sporta veidu, kurā jāapgūst daudz jaunas tehnikas, jo tas var veicināt traumu risku. Taču labs ārsts un treneris spēs ieteikt aktivitātes, kas ir gan drošas, gan efektīvas, gan grūtniecei patīkamas un prieku sagādājošas.

Arī tām topošajām māmiņām, kas iepriekš aktīvi sportojušas un ir pārliecinātas par savām spējām, jāatceras, ka grūtniecības laikā ķermenis piedzīvo dažādas izmaiņas, tādēļ slodze un aktivitātes būs jāpielāgo. Lai nodrošinātu to, ka vingrinājumi tiek izpildīti pareizi un droši, un nāk gan grūtniecei, gan bērniņam par labu, arī aktīvām sportistēm vislabāk tos iemācīties pildīt profesionāļa pavadībā, kam ideāli ir piemērotas speciāli grūtniecēm izstrādātas grupu nodarbības.

Kustības nāks par labu visām – gan iepriekš aktīvi, gan ne tik aktīvi sportojušām. Grūtniecība ir īstais laiks, kad iekļaut vieglas, bet regulāras aktivitātes savā ikdienā. Lai gan daudzām sievietēm grūtniecība nav ne fiziski, ne emocionāli viegls posms, tas var sniegt papildus motivāciju kustībām, jo topošās māmiņas pastiprināti izjūt atbildību ne tikai pret savu, bet arī pret sava bērniņa veselību. Regulāras aktivitātes var sniegt sirdsmieru un pārliecību, ka dari visu savas un sava bērniņa veselības labā. Protams, fiziskām aktivitātēm nav jākļūst par slogu, visam jānotiek ar mēru un patiku, sekojot līdzi savai pašsajūtai.

Atbilstošas kustības grūtniecības laikā var arī palīdzēt mazināt ķermeņa diskomfortu. Daudzas grūtnieces piedzīvo muguras apakšējās daļas sāpes, kuras var atvieglot pareizi izvēlēti un izpildīti vingrinājumi. Tomēr ir rūpīgi jāseko līdzi jebkādām citām sāpēm, nelabumam, reiboņiem, elpas trūkumam, pārlieku nogurumam un citām sajūtām, kas norāda uz ķermeņa pretestību slodzei. Grūtniecības laikā, vēl vairāk nekā jebkad, būtiskākais ir vingrot droši, koncentrēties tikai uz ķermeņa pašsajūtu, nevis uz sev izvirzītiem sporta mērķiem.

Fiziskas aktivitātes ne tikai fiziskai, bet arī emocionālai labsajūtai

Nevienam nav noslēpums, ka kustības veicina ne tikai fizisku, bet arī emocionālu labsajūtu. Īpaši aktuāli tas ir grūtniecības laikā, kad topošās māmiņas piedzīvo spēcīgas izmaiņas, ko līdzsvarot palīdzēs kustības. Protams, katrai grūtniecei ir savas preferences attiecībā uz treniņiem, to veikšanu vienatnē vai kopā ar citām topošajām māmiņām, taču nodarbības grupā noteikti var sniegt arī emocionālu atbalstu, kopības sajūtu un, ne mazāk svarīgi, motivāciju.

Dažreiz aktivitātes kavē zināšanu un prasmju trūkums, tādēļ regulāras vizītes pie ārsta un nodarbību apmeklējumi profesionāļa vadībā vairos izpratni par savu ķermeni, tam nepieciešamajām kustībām un sniegs pārliecību, kā arī gandarījumu par ieguldījumu savā un bērniņa veselībā.

Kustības veicina apzinātību, saikni ar savu ķermeni un bērniņu

Viens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ īstenot fiziskas aktivitātes grūtniecības laikā, ir tas, ka tās nodrošina bērniņa veselīgu attīstību un veselību visas dzīves laikā. Ikviena māmiņa vēlas savam bērnam visu labāko – fiziskas aktivitātes grūtniecības laikā ir efektīvākais veids, kā par to parūpēties.

Daudzas topošās māmiņas uztraucas par svaru, kas tie iegūts grūtniecības laikā, un regulāra vingrošana palīdz kontrolēt iegūtos kilogramus un pēc grūtniecības no tiem vieglāk atbrīvoties. Nevajadzētu ļauties vainas sajūtai par grūtniecības laikā mainītajiem ēšanas paradumiem un svara pieaugumu. Efektīvs veids, kā uzturēt veselīgu attieksmi pret sava svara un ēšanas paradumu izmaiņām, ir regulāras kustības.

Grūtniecība ir dziļi transformējošs posms gan fiziski, gan emocionāli. Kustība noteikti ir viens no veidiem, kā uzturēt saikni ar savu ķermeni un emocionālo pasauli, apzināti sekot izmaiņām un pieņemt tās, lai padarīto šo sievietes dzīvē īpašo laiku pēc iespējas komfortablāku un izbaudītu to.

Avoti:

❗️ Vingrošana jaunajām māmiņām, kuras iepriekš nav nodarbojušās ar fiz.akt. ieteicams uzsākt tikai no 12.grūtniecības nedēļas.

❗️ Protams, pirms pievēršanās fiz.akt. grūtniecības laikā, obligāti jākonsultējās ar ārstu, ja nav nekādu problēmu, sarežģījumu un ārsts ir devis akceptu, tad droši var turpināt vai uzsākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

MyFitness rūpējas par topošajām māmiņām, piedāvājot grupu nodarbības grūtniecēm “Mother to be”. Nodarbības notiek MyFitness Domina un MyFitness Aleja klubā.

Raksts tapis sadarbībā ar Renāti Bergu.

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?