MyFitness

Runājot par uzturu, bieži tiek pieminēts kaloriju deficīts un lietoti tādi vārdi kā ogļhidrāti un proteīns. Ko tas nozīmē un kā tas var palīdzēt tev uzlabot formu? Pamazām šķetināsim vaļā! Šajā rakstā uzzināsi, kas ir kalorijas, cik daudz kaloriju tu dienā patērē un cik daudz kaloriju tev nepieciešams.

KILOKALORIJA

Kilokalorija (kcal), vai kā ikdienā saucam kalorija”, ir enerģijas mērvienība. Kalorijas uzņemam ar ēdienu. Enerģijas avoti ir uzturvielas pārtikas produktos. Produkta kaloriju daudzums un uzturvielu sadalījums ir norādīts uz iepakojuma etiķetēm. Uzturvielas, kas dod kalorijas, ir ogļhidrāti, olbaltumvielas jeb proteīns, tauki. Arī alkoholā ir kalorijas.

 • 1 g olbaltumvielu = 4 kcal
 • 1 g ogļhidrātu = 4 kcal
 • 1 g tauku = 9 kcal
 • 1 g etilspirta = 7 kcal

 

KĀ TIEK UZŅEMTAS KALORIJAS – KĀ TIEK PATĒRĒTAS KALORIJAS

Lai uzzinātu, cik kalorijas dienā tev nepieciešamas, pirmkārt, ir jānoskaidro, cik kalorijas dienā tu patērē, jo ķermeņa svara izmaiņu pamatā ir enerģijas balanss.

Uzņemtās kalorijas – iztērētās kalorijas = enerģijas balanss.

 1. Pozitīvs enerģijas balanss rezultēsies ar ķermeņa svara palielināšanos (tauku vai muskuļu masas pieaugumu)
 2. Neitrāls enerģijas balanss rezultēsies ar esošās ķermeņa masas saglabāšanos
 3. Negatīvs enerģijas balanss rezultēsies ar svara zaudēšanu (tauku vai muskuļu masas samazināšanos)

Organisms tērē kalorijas, primāri, dzīvībai svarīgo funkciju nodrošināšanai – sirdsdarbībai, elpošanai, vielmaiņai utt. Dzīvībai svarīgais enerģijas daudzums tiek dēvēts par pamatvielmaiņu. Tā ir atkarīga no dzimuma, svara, muskuļaudu masas u.c. faktoriem. Kā vienkārši aprēķināt sava aptuveno pamatvielmaiņu?

Pamatvielmaiņa stundā: 1 kcal uz 1 kg masas 1 stundā

Piemērs: ja Tu sver 60 kg, tad aptuvenā pamatvielmaiņa tev ir 60 kcal stundā un (60×24) 1440 kcal diennaktī.

Pamatvielamiņa diennaktī = svars kg x 24

Iepriecināšu – šis kaloriju daudzums, ko tikko aprēķināji,  ir vajadzīgs katru dienu, lai tavs organisms, gultā guļot un neko nedarot (pilnīgā mierā, komfortablā temperatūrā, tukšā dūšā) spētu kvalitatīvi funkcionēt. Tev nevajadzētu būt sirdsapziņas pārmetumiem par apēstu maizes šķēli  vai kartupeli. Tev nav “jāatstrādā” katrs apēstais kumoss. Vēl labāk – brīdī, kad dodamies uz darbu, uzkopjam māju, organisma enerģijas prasības pieaug. Ja mums ir regulāri treniņi, patērēsim vēl vairāk enerģijas. Fiziskās aktivitātes palielina patērēto enerģijas daudzumu.

Lai aptuveni aprēķinātu enerģijas daudzumu, ko tu patērē diennaktī, iegūtais kaloriju daudzums jāpareizina ar tev piemērotu fizisko aktivitāšu koeficientu. Sēdoša darba darītājiem un vieglas aktivitātes dzīves stila piekritējiem koeficients ir 1,3, aktīva darba darītājiem, vai tādiem, kas regulāri intensīvi sporto – 1,8.

 

Kopējais enerģijas patēriņš = pamatvielmaiņa x fiziskās aktivitātes koeficients 1,3 līdz 1,8.

Piemērs (uz 60 kg svara): 1440 kcal x 1,5 = 2160 kcal / diennaktī. Tātad šis ir tas kaloriju daudzums, pie kura, teorētiski, tavs svars paliktu nemainīgs. Ja tavs mērķis ir notievēt, tad vari atņemt 10 – 20% kcal; ja palielināt muskuļu masu – pieskaitīt 10 – 20% kcal.

Jāsaka, ka ir dažādi dienas enerģijas daudzuma aprēķināšanas veidi. Katram no tiem ir kāds mīnuss – vai nu tas nav plaši pieejams vai ir par maksu. Ir dažādas formulas. Labākās ir tādas, kurās tiek ņemts vērā ne tikai dzimums, auguma garums un vecums, bet arī ķermeņa kompozīcija. Neviena nebūs perfekta, bet tas nekas! Svarīgākais ir tas, kā tu šo iegūto skaitli izmanto.

Iegūtais kaloriju daudzums ir skice, ar kuru sākt strādāt un pārbaudīt praksē. Jau pirmajās dienās, kad būsi pieturējies pie šī dienas enerģijas daudzuma, pamanīsi, kā tavs organisms reaģē – vai esi izsalcis, noguris, pietrūkst spēka, vai jūties labi, vai esi pārēdies. Ja vairākas dienas būsi izsalcis, tad kaloriju deficīts ir pārāk liels un kaloriju daudzums nedaudz jāpalielina, jo, pat, ja vēlies notievēt, pastāv liela iespēja, ka šādu kaloriju daudzumu ilgtermiņā nespēsi saglabāt (un arī nevajadzētu), turklāt tam var sekot pārēšanās epizodes. Tev jāspēlējas ar šiem cipariem un jāvēro savas izjūtas un ķermeņa izmaiņas.

 

DIENAS UZTURVIELU ATTIECĪBA 

Ir iespējamas dažādas uzturvielu sadalījuma attiecības. Bieži tiek norādīts, ka ogļhidrātiem būtu jābūt 45-60%, olbaltumvielām 10-20% un taukiem 25-30% no kopējā dienas enerģijas daudzuma.

Cita aprēķina metode:

 • 1 g tauku uz 1 kg svara
 • 1-3 g olbaltumvielu uz 1 kg svara
 • pārējās kcal – no ogļhidrātiem (skat. piemēru zemāk)

Piemērs uz 60 kg svara:

 • 60 g tauku (tā kā 1 g tauku dod 9 kcal, tad 60 g x 9 kcal = 540 kcal iegūsi no taukiem)
 • 60 – 150 g olbaltumvielu (pieņemot, ka raksta lasītājs iet uz sporta zāli,  2 g/ kg svara – 60 x 2 = 120 g olbaltumvielu un, tā kā 1 g olbaltumvielu dod 4 kcal, tad 120 g x 4 kcal = 480 kcal, ko iegūsi no olbaltumvielām

Aprēķinātais kopējais dienas enerģijas daudzums, lai uzturētu nemainīgu ķermeņa svaru uz esošajiem 60 kg ir 2160 kcal. Ar taukiem uzņemsi 540 kcal, olbaltumvielām – 480 kcal (2160 kcal – 540 – 480). Paliek 1140 kcal, ko uzņemt ar ogļhidrātiem. Tā kā 1 g ogļhidrātu satur 4 kcal, tad izdalām šo skaitli ar 4 (1140 : 4 = 285 g ogļhidrātu).

Protams, ka uzturvielu attiecības var būt dažādas – atkarībā no tava vecuma, dzimuma, ķermeņa masas, fiziskās slodzes, mērķa, pašsajūtas u.c. faktoriem.

Ir dažādas diētas, kurās, piemēram, tiek samazināts ogļhidrātu un tauku daudzums, bet tās ilgtermiņā var būt veselībai kaitīgas un to pamatā tik un tā ir kaloriju deficīts.

Kāpēc sabalansēts uzturs ir ieteicams, ja galvenais ir kaloriju daudzums? Olbaltumvielas, ogļhidrāti, organismam noderīgās taukskābes, šķiedrvielas, minerālvielas, mikroelementi un vitamīni nodrošinās ne tikai enerģiju, bet arī sāta sajūtu, darbosies profilaktiski pret hroniskām slimībām, uzlabos tavu pašsajūtu un veselību ilgtermiņā.

Rakstam ir tikai informatīva nozīme, aprēķini ir aptuveni un vispārīgi, piemēroti pieaugušajam bez veselības problēmām un veidoti tikai ar mērķi paskaidrot ķermeņa svara korekcijas pamatlikumus – nepieciešamību sabalansēt uzņemtās un patērētās enerģijas daudzumu. Tikai tad, kad ir iegūta skaidrība par enerģijas balansu un produktu uzturvērtību, ikdienas aktivitātēm un fizisko aktivitāšu (piemēram, progresīvas slodzes spēka treniņu) lomu, var domāt par papildus faktoriem, kas varētu veicināt lieko ķermeņa tauku samazināšanu vai muskuļu masas pieaugumu. Iesaku konsultēties ar sertificētu uztura speciālistu, lai individuāli novērtētu tavu ķermeņa uzbūvi, tev individuāli vajadzīgo dienas enerģijas daudzumu, ieteicamo uzturvielu sadalījumu, kā arī analizētu tavus uztura paradumus  un, ja vēlies, sniegtu ieskatu kaloriju skaitīšanā.

 

Raksts tapis speciāli priekš MyFitness sadarbībā ar Klintu no foodprep.lv.

Lai uzzinātu vairāk par veselīgu uzturu un iegūtu praktiskus padomus, kā uzlabot savus ēšanas paradumus,  seko  instagram kontam @foodpreplv

 

 

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?