MyFitness

Arta Zaņuka: “Līdz bodyART treniņam ir jāizaug.”

“bodyART ir kas daudz vairāk par vienkāršu muskuļu treniņu – tas ir dziļāks darbs ar sevi. Tas ir kā sava veida meditācija kustībā. Nodarbības sākums tiek veltīts iekšējā fokusa veidošanai, savas elpas un ķermeņa apzināšanai. Katrs ierodas sevī šeit un tagad, un tā šī nodarbība arī tiek pavadīta”. Jogas studijas “Daba Yoga” un sporta klubu tīkla “MyFitness” trenere, veselības sporta speciāliste Arta Zaņuka stāsta par bodyART®, par dziļu un apzinātu elpu un pagulēšanu nodarbības noslēgumā.

Kas ir bodyART® un kam tas ir domāts?

Arta Zaņuka: „bodyART treniņu koncepcijas pirmsākumi meklējami 1994. gadā un tā autori ir šveiciešu horeogrāfs, sporta/fitnesa treneris un profesionāls atlēts Roberts Šteinbahers (Robert Steinbacher) un Šiacu un jogas meistare, Čī (Qi) kustību speciāliste Aleksa Lī (Alexa Le). Kopš izveidošanas, bodyART treniņu sistēmas koncepcija arvien tiek attīstīta, uzlabojot un papildinot gan bāzes līmeni, gan attīstot jaunus papildu moduļus/programmas. Kopš 2009. gada arī Latvijā darbojas viena no Starptautiskās bodyART skolas oficiālajām filiāles skolām. Dažos teikumos ir grūti izstāstīt, kas ir bodyART, bet pacentīšos. Vispirms jāpiemin, ka bodyART ir funkcionāls un holistisks treniņš, kas vērsts uz cilvēka kā vienota veseluma trenēšanu, aptverot ķermeni, prātu un dvēseli (bez jebkāda reliģioza fona). Tas ir pretēji daudziem mūsdienās izplatītiem fitnesa nodarbību veidiem, kas trenē vien cilvēka ārējo čaulu. Tikai attīstot sevi kā vienotu veselumu, mēs kļūstam patiesi spēcīgi. Bet nereti notiek tā, ka mūsu domas ir kaut kur vienā vietā, savu ķermeni mēs nejūtam vispār un nepārvaldām, tik atdarinām trenera rādīto, īpaši neiedziļinoties, bet to, kas mums ir sirdīs, sajūtās – vispār esam pazaudējuši. Uzdrīkstēšos teikt, ka bodyART palīdz salikt visas šīs lietas atkal kopā un atgūt saikni un harmoniju starp savu ķermeni, prātu un garu, lai cilvēks reālajā dzīvē varētu darīt lielas lietas un gāzt kalnus.”

Foto: MyFitness arhīvs.

Tātad tam ir arī kāda enerģētiskā koncepcija?

A.Z.: „Noteikti, jo tas ir viens no faktoriem, kas bodyART treniņu koncepciju padara par tik īpašu un unikālu. Nodarbība ir balstīta uz Tradicionālās Ķīnas medicīnas un austrumu filozofijas pieciem dabas elementiem – zeme, koks, uguns, metāls un ūdens. Katrai no šīm piecām enerģētiskajām fāzēm nodarbībā ir sava mentālā un fiziskā iedarbība uz cilvēku. Kā galamērķis ir katrā cilvēkā izlīdzināt enerģijas tā, lai nodarbības beigās viņš justos līdzsvarots gan fiziski, gan garīgi. Tā ir tā labā sajūta, kad, kā man nereti klienti pēc nodarbības saka, “ir vienkārši labi”. Tas ir viens no faktoriem, kas ir skaists saistībā ar bodyART – tas līdzsvaro, kas, manā skatījumā, mūsdienu steidzīgajā un stresa pilnajā laikmetā ir ļoti svarīgi. Tāpat bodyART pamatā ir Iņ un Jaņ polaritāšu princips, kur, esot līdzsvarā, spēks mijas ar atbrīvošanos, sasprindzinājums ar relaksāciju, augšā un lejā, ieelpa un izelpa utt.”

Varbūt pastāstiet vairāk par elpošanas nozīmi treniņā?

A.Z.: „bodyART tiek izmantotas dažādas elpošanas tehnikas, bet viena no fundamentālajām ir centrālā jeb balsenes elpošana. Elpošana ir pamatu pamats, tas ir primāri, un ne tikai bodyART treniņā, bet vispār dzīvē. Aizturiet elpu uz 5 minūtēm, paskatīsimies, kas notiks (smaida). Ar elpu mēs varam panākt ļoti daudz. Elpojot dziļi un apzināti, mēs varam izlīdzsvarot sevi un iedarbināt daudzus citus skaistus procesus savā organismā. Un tāpat arī gluži pretēji – elpojot nepareizi, mēs varam provocēt stresu, spēku izsīkumu un dažādas slimības. Elpa ir ļoti spēcīgs instruments, ko mēs nereti neapzināmies un nepietiekami novērtējam.”

Ir dzirdēts, ka ir arī deepWORK…

A.Z.: „Jā! Arī deepWORK ir Roberta Šteinbahera veidots treniņu koncepts. Tas ir funkcionāls augstas intensitātes kardio treniņš, kas vērsts uz izturības attīstīšanu, ietver sevī kardio intervālus, statisku un dinamisku vingrinājumu kombinācijas, pliometrijas metodes, elpošanas tehnikas u.c., izaicinot gan ķermeni, gan prātu un palīdzot atklāt savu iespēju robežas. Tas ir bodyART tiem, kam patīk augstas intensitātes treniņi. deepWORK treniņā ir padziļinātāk jūtams šis Iņ un Jaņ princips, taču bodyART mesidžs un sirds ir saglabāti arī deepWORK treniņu konceptā. bodyART treniņš ir lielisks optimālas veselības nodrošināšanai ilgtermiņā, taču tas neietver sevī klasisku kardio treniņu. Ar laiku tika izveidots deepWORK. Atbilstoši starptautiskajai bodyART sistēmai nelielu deepWORK daļu ir iespējams integrēt arī klasiskā bodyART nodarbībā, abus šos treniņu konceptus kombinējot.”

Tātad labākam rezultātam tie ir savā starpā jākombinē?

A.Z.: „Tas ir atkarīgs no tā, kāds cilvēkam ir mērķis, ko viņš vēlas sasniegt. Tomēr es kā veselības sporta speciāliste uzskatu, ka dažādība ir labākais, ko mēs savam ķermenim varam sniegt. Piemēram, mēs visi zinām, ka auzu pārslu putra ir veselīga, bet, ja mēs to ēdīsim no rīta, pusdienās un vakarā diendienā, vairs tik veselīgi tas vis nebūs – zudīs līdzsvars. Atslēgas vārdi ir “dažādība” un “līdzsvars”. Un šeit es nerunāju tikai par bodyART.”

Cik bieži jātrenējas, lai gūtu redzamus rezultātus?

A.Z.: „Te atkal jāsaka, ka viss atkarīgs no konkrētā cilvēka mērķiem. Pozitīva efekta sasniegšanai divi bodyART treniņi nedēļā būtu labi. Atkarībā no mērķiem, fiziskās sagatavotības un citiem konkrētā indivīda apstākļiem šis skaits var tikt palielināts.”

Foto: Privātais arhīvs.

Esmu dzirdējusi, ka vingrinājumi bodyART treniņā tiek atkārtoti vieni un tie paši noteiktā laika periodā.

A.Z.: „Jā, viens no bodyART zelta likumiem paredz to, ka es kā bodyART trenere neesmu tiesīga mainīt savu izveidoto treniņu programmu ātrāk kā pēc astoņām nedēļām jeb diviem mēnešiem. Tas ir pamatoti, jo šis laiks ir atvēlēts konkrēto vingrinājumu tehniskā izpildījuma kvalitātes paaugstināšanai un progresa veicināšanai, proti, šajā laikā cilvēks strādā pie savas tehnikas slīpēšanas, lai sajustu izaugsmi un progresu, kas līdz ar to dod arī papildu motivāciju un vēlēšanos virzīties tālāk un darīt. Ja, piemēram, es katru reizi cilvēkam došu kaut ko jaunu, viņam var visu laiku rasties sajūta, ka viņš nevar izdarīt, ka viņam nesanāk, un tas savukārt atbildes reakcijā var provocēt vēlēšanos nolaist rokas un padoties. Turklāt, jo labāka tehnika, jo vairāk cilvēks var gūt efektu, kas ietērpts katrā konkrētajā vingrinājumā. bodyART vingrinājumi ir ar dziļāku iedarbību uz cilvēka ķermeni, un, lai tie terapeitiski būtu maksimāli iedarbīgi, ir jābūt maksimāli labai un pilnīgai tehnikai. Tāpēc šajās astoņās nedēļās mēs strādājam pie tā, lai tehniskais izpildījums kļūtu arvien labāks un lai cilvēks arī pats justu, ka viņš spēj arvien vairāk.”

Kādā veidā tiek atlasīti un saskaņoti vingrinājumi treniņam?

A.Z.: „Tas ir atkarīgs no pasniedzēja. Katram bodyART trenerim ar laiku izveidojas savs stils jeb rokraksts. Jo vairāk dažādus bodyART moduļus/programmas kvalifikācijas celšanas procesā konkrētais treneris būs apguvis, jo plašākas variācijas iespējas viņam būs. Nemainīgs paliek fakts, ka nodarbībai jābūt harmoniskai, atbilstošai Iņ un Jaņ principam. Ir pamati, galvenā filozofija, pēc kuras jāvadās veidojot treniņu, bet vingrinājumi, kas būs integrēti nodarbībā, mainīsies, un tos katrs treneris izvēlēsies pēc savām sajūtā, atbilstoši savam rokrakstam un kvalifikācijai. Tāpēc, aizejot pie dažādiem bodyART treneriem, arī viņu bodyART nodarbības būs savādākas un atšķirsies.”

Un kā konkrēti Jūs atlasāt vingrinājumus nodarbībai? Noteikti viss sākas ar iesildīšanos.

A.Z.: „Jā, tas ir nemainīgi. Enerģētiskais koncepts, ko pašā sākumā pieminēju – zeme, koks, uguns, metāls, ūdens – šī struktūra paliek nemainīga. Katrai no šīm enerģijas fāzēm ir savs fokuss, sava filozofija, savs mērķis. Piemēram, pati pirmā – zeme, tā ir tā saucamā “ierašanās”, kad tiek veidots iekšējais fokuss, enerģija tiek kāpināta no nulles pozīcijas uz augšu, ķermenis tiek pamodināts. Nākamā – koka elementa enerģijas fāze – enerģiju izpleš no centra uz perifēriju, sagatavojot ķermeni un prātu vēl vairāk pamatdaļai. Pamatdaļa ir visgarākā nodarbības enerģijas fāze un to veido uguns elements. Šajā posmā enerģija ķermenī cirkulē. Priekšpēdējā enerģijas fāze atbilst metāla elementam, kas ir vērsta uz enerģijas virzīšanu atpakaļ uz centru. Un visbeidzot noslēdzošā enerģijas fāze, kas atbilst ūdens elementam – vērsta uz atjaunošanos, sevis piepildīšanu ar tīru un svaigu enerģiju.”

Foto: Privātais arhīvs.

Tātad ūdens elementa fāzi var nosaukt par meditāciju?

A.Z.: „Tas ir sava veida meditatīvs stāvoklis. Brīdis, kad atjaunojamies. Brīdis, kad caur savu ķermeni reflektējam to, kas iepriekš nodarbībā paveikts, ļaujam ķermenim atrast savu ceļu, lai izregulētu iekšējos procesus. Vienreiz viens puisis man pēc nodarbības jautāja: “Vai mums vienmēr beigās būs tā pagulēšana?” (smejas). Protams, ne vienmēr noslēdzošā enerģijas fāze ietver atrašanos horizontālā stāvoklī, bet tā ir vērsta uz to, lai cilvēks, izejot ārā no zāles, būtu piepildīts atkal ar jaunu spēku, lai viņš var atgriezties atpakaļ savos darbos un pilnvērtīgi darīt savas lietas. Mierīgs, izlīdzsvarots, un tajā pašā laikā spēcināts. Nevis tā, kā ir daudzos treniņos, kad, izejot ārā no zāles, vēl knapi paelpot var.”

-Droši vien cilvēks, ierodoties pirmo reizi, ne uzreiz var to sajust.

A.Z.: „Tas ir atkarīgs no katra cilvēka priekšvēstures, ko viņš pirms tam ir darījis un vispār no indivīda kopumā. Šeit jāpiemin arī, ka ne katrs cilvēks būs gatavs bodyART treniņam kā tādam. Ne katrs cilvēks būs gatavs dziļākam darbam ar sevi, kam vairāk par ārējās čaulas treniņu, treniņam augstākā apziņas līmenī. Tāpēc es uzdrīkstēšos teikt, ka līdz bodyART treniņam ir jāizaug. Ja cilvēku tas paķer, ja viņš ir gatavs strādāt dziļāk ar sevi, nevis vienkārši trenēt muskuļus, tad es uzskatu, ka par to vien ir vērts sev uzsist pa plecu un sevi paslavēt. bodyART ir inteliģents darbs ar sevi. Man ir bijuši klienti, kuri nobīstās no tā, ka viņiem ir jāieskatās dziļāk sevī. Viņiem nepatīk tas, ko viņi tur redz, un izvēlas tā saucamo “strausa galva smiltīs” pozīciju – labāk izlikties, ka viss ir kārtībā, un neredzēt to, kas notiek iekšēji, nedarīt ar to neko. Viņiem labāk patīk iet uz tāda veida nodarbībām, kur viens saka, bet pārējie atkārto, neiedziļinoties sevī, nedomājot, nesajūtot, kas notiek manī šajā brīdī, kur ir manas domas, kur ir mana elpa, kā es vispār savā ķermenī jūtos, varbūt man ir kaut kādām robežām jātiek pāri, varbūt kaut ko sevī jāpārvar… bodyART ir kas vairāk par klasisku bicepsa trenēšanu vai lēkāšanu. Šāda veida treniņam ir jābūt gatavam un ne katrs būs gatavs. Citi vienkārši nopūšas, pasaka: “Nē, šo es nesaprotu.” Bet arī tas ir normāli. Ir teiciens – “Nav sliktas grāmatas, mēs vienkārši nepareizā brīdī to lasām”.”

-Kas tad notiek ar ķermeni un prātu, ja cilvēks regulāri trenējas?

A.Z.: „Mēs kļūstam līdzsvaroti. Viens no galvenajiem bodyART fokusiem ir novērst disharmonijas kā ķermenī, tā prātā. Katrs paņems to, kas tieši viņam ir vajadzīgs. Kas ir svarīgi – bodyART nodarbībā neviens ne ar vienu nesacenšas, ja nu vienīgi pats ar sevi, lai rīt būtu labāka sevis versija. Nodarbībā katrs dara tik, cik šajā brīdī viņa fiziskais un mentālais stāvoklis ļauj, sajūtot savu elpu, ieklausoties savā ķermenī, savās tā brīža sajūtās un tā soli pa solim mēs kopā virzāmies uz priekšu un uz augšu. Galvenais mērķis ir būt harmonijā un līdzsvarā kā mentāli, tā fiziski. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc es tik ļoti esmu iemīlējusi bodyART. Un es to nesaku, balstoties vien uz sausām teorijām. Pēc savas pirmās profesijas esmu krimināltiesību juriste. Ilgus gadus esmu pavadījusi, strādājot tiesu sistēmā ar krimināllietām, kas nebūt nav tas pozitīvākais darbs. Biju ļoti nemierīga un trauksmaina, bet, kopš atklāju sev kustību un dziļas un apzinātas elpas spēku, tas ir krietni manījies.”

-Kā Jūs atklājāt sev bodyART?

„Patiesībā bodyART ir manījis visu manu dzīvi, pašai nemanot. Sev es bodyART atklāju nejauši, kad, studējot Rīgas Stradiņa universitātē Veselības sporta speciālistu programmā, apguvu padziļināto specializācijas kursu “Veselības vingrošana un Pilates” un man bija jāiet praksē. Pie sava prakses vadītāja es apguvu pilates praktiskās nodarbības un man pietrūka nepieciešamais izietās prakses punktu skaits, tāpēc, lai šos punktus savāktu, es devos pie sava prakses vadītāja uz bodyART nodarbību. Atceros, pirmajā reizē pēc pirmās bodyART nodarbības nodomāju: “Wow! Nezinu, kas, bet tajā ir kaut kas īpašs.” Tagad varu teikt, ka bodyART ir “mans” līdz pašām dzīlēm. Uzskatu, ka bodyART ir viens no inteliģentākajiem treniņu veidiem, ko mēs savam ķermenim varam dot, un, jo dziļāk es bodyART koncepciju un filozofiju iepazīstu, jo vairāk es bodyART iemīlu. Redz, es to iemīlēju pat tik ļoti, ka pati kļuvu par bodyART treneri, lai varētu šo unikālo treniņu atklāt arī citiem. Šajā ceļā esmu satikusi arī savu dzīves mīlestību, savu dzīves vīrieti. Tāpēc, jā, bodyART ir manījis visu manu dzīvi. Un katru reizi, kad man kāds cilvēks jautā, kas ir bodyART, man gribas pateikt, ka ir vienkārši jāatnāk un jāpamēģina, jo katrs no bodyART paņems kaut ko savu, to, kas tieši viņam ir vajadzīgs…”

Rakstu sagatavoja Jūlija Bite Fitnesam.lv

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?